Korespondence Prchal-Želpage o možnosti zveřejnění petice proti optimalizaci veřejné dopravy

(emailové adresy nahrazeny jmény)

 

Od: Pavel Prchal

Komu: Zdeněk Michl

Kopie: Nick , Josef Petrák

Předmět: dotaz

Datum: 25.9. 2011, 16:56

Dobrý den,

omlouvám se za hromadnější email, ale mám problém s navázáním komunikace s kýmkoliv ze Želpage, zejména pak s někým, kdo může vydávat články.

Před cca měsícem jsem se snažil na Želpage vydat naši petici proti optimalizaci železniční dopravy - viz:

http://www.zmenpolitiku.cz/petice/112/proti-optimalizaci-zeleznicni-dopravy/

a jak mi ji pak vydali na jiném serveru:

http://dopravni.net/zeleznice/11259/petice-proti-optimalizaci-zeleznicni-dopravy/

Počínal jsem si tak, že jsem ji zadal do elektronického systému zadávání článků (uživatel "Prch"), poté jsem se snažil jednak posláním vnitřní zprávy kontaktovat redakci, jednak jsem měl za to, že mé zadání článku samo o sobě je chápáno jako zájem o jeho uveřejnění. Z nedostatku času jsem se o záležitost poté moc nestaral a neurgoval ji až doposud, navíc jsem nechtěl být neodbytný a doufal jsem, že si mě někdo třeba po 1-2 týdnech všimne.

Nyní jsem po přihlášení do svého účtu na Želpage zjistil, že pro případné vydání uložený článek zmizel, což mě netěší, neboť nakrmení jeho (už existujícího textu) do systému mi přece jen dalo chvíli práce.

Chtěl bych se tedy optat, s kým vlastně mohu komunikovat, kdo mi odpoví a proč můj článek nebyl uveřejněn?

- Pokud nebyl zájem jej uveřejnit, ocenil bych alespoň zamítavou odpověď nejlépe se zdůvodněním.

- Pokud článek vyjadřuje názory, které nejsou vítány, ocenil bych informaci i na toto téma.

Dost mě mrzí, že Želpage sice publikuje velmi často články i o podružnostech, ale o takové záležitosti, jako je optimalizace (likvidace) velké části lokálních železničních spojů v Pardubickém kraji informovala jen jednou a to jen v pozitivním duchu v souladu s oficiálními argumenty Pardubického kraje:

http://www.zelpage.cz/zpravy/8222

Pavel Prchal

Klub přátel lokálek, o. s.

http://www.klub-pratel-lokalek.cz/

 

Od: Josef Petrák - ŽelPage

Kopie: Redakce ŽelPage

Předmět: Re: dotaz

Datum: 25.9. 2011, 17:05

Dobrý den pane Prchale,

nevím, jakými způsoby jste se nás pokoušel kontaktovat, nicméně na žádném ze sběrných e-mailů, ani v mé soukromé schránce žádnou zprávu od Vás nevidím. Chyba zřejmě je, že vnitřní zpráva z účtu redakce se asi nedoručila, to prověřím.

Váš text si vybavuji, osobně jsem k němu psal redakční poznámku a počase ho zařadil mezi "zamítnuté", což nevylučuje jeho přepracování a znovuposouzení redakcí. Můžete jej najít po přihlášení přes:

Admin rozhraní - Přehled aktualit, nebo přímým odkazem do editoru

 

Odkaz je dostupný jen přihlášenému Prchalovi, proto uveden náhradní zdroj - PDF.

 

K naší ediční politice se nehodlám vyjadřovat a budu rád, pokud zůstaneme ve věcné rovině. Nějaké technické připomínky jsou přímo u námětu a budu rád za další diskusi k tématu.

S pozdravem

Josef Petrák

vedoucí redakce magazínu ŽelPage

 

Od: Pavel Prchal

Komu: Josef Petrák - ŽelPage

Předmět: Re: dotaz

Datum: 25.9. 2011, 17:42

Vazeny pane Petraku,

dekuji za rychlou odezvu. Mam par poznamek:

- Jsem pracujici clovek, ktery se ve svem volnem case snazi nejak branit rozkladu zeleznice v CR.

- Vy jste nejspis take pracujici clovek, ktery ve svem volnem case venuje provozu serveru Zelpage.

- Mi kolegove z obcanskeho sdruzeni Klub pratel lokalek, ktereho mam tu cest byt clenem, sepsali petici proti optimalizaci, ktera neni duplicitni k zadne jine existujici petici, nebo alespon o zadne takove nevim.

- Obcane CR jsou velmi pasivni a nepodepisou nic, co jim clovek nenaserviruje pod nos a nejlip jim to jeste aspon 10 x nepripomene.

- Proto bude teto petici velmi uzitecne, bude-li ji mozno zverernit ve sdelovacich prostredcich, aby se o ni lide dozvedeli a mohli ji vyhledat pres obsazeny odkaz na www.zmenpolitiku.cz a podepsat ji, budou-li chtit.

- Proto jsem petici zadal i do systemu na Zelpage, kterazto coby sdelovaci prostredek nasemu zeleznicnimu neziskovemu snazeni muze byt prospesna.

- Petici jste zamitli z duvodu nize, ale ja jsem se o teto skutecnosti nijak nedozvedel a nemohl jsem delat nic pro to, aby duvody pro jeji nezverejneni pominuly - snad politovanihodna chyba systemu, jak jste naznacil.

- Z duvodu neuverejneni ve vasem odkazu vyplyva cosi ve smyslu, ze muj text "neni aktualitou", protoze opisuje text petice. Tomuto argumentu moc nerozumim a ani ve snu by me nenapadl, pripomina mi to nektere skolometske profesory z vysokych skol chtejici mermomoci znovu a znovu preformulovavat uz jednou formulovane. Mam tomu rozumet tak, ze staci pridat jakysi prvotni okecavaci odstavecek, jak pise pan Jaros, a bude to OK? Nebo by to dle obecneho vyjadreni, ze text "neni aktualitou" z vasi strany, nestacilo? Ja nevim, jedna vec je psat fakta a druha informace charakteru "okecavaciho", v cemz jsem nikdy dobry nebyl.

Predem dekuji za blizsi upresneni

S pozdravem

Pavel Prchal

 

Od: Josef Petrák - ŽelPage

Předmět: Re: dotaz

Datum: 28.9. 2011, 01:09

Dobrý večer,

omlouvám se za zdržení, ale rád komunikaci posunu dál. Svou připomínku rozvedu - kompletní textaci petice, prosím, nechte zveřejněnou na centrálním místě u vás, kde je nyní. Pokud chcete informovat, stačí stručný text, kde se dozvíme stručně:

- že instituce KPL protestuje

- proti čemu protestuje

- co navrhuje jako alternativu

- odkaz na plné znění petice

- kdo je KPL

Nemám problém se závěrečným bodem. Budu rád, pokud si lidé iniciativu zařadí do kontextu. Podobné požadavky máme i na zájmové sdružení, pokud se snaží propagovat např. zvláštní jízdy. Přepis propozic z letáku je málo. S pozdravem

Josef Petrák

 

Od: Pavel Prchal

Komu: Josef Petrák - ŽelPage

Předmět: Re: dotaz

Datum: 28.9. 2011, 20:26

Vážený pane Petráku,

děkuji za informace, reakce u jednotlivých bodů za *****

Od: Josef Petrák - ŽelPage <Josef Petrák

Předmět: Re: dotaz

Datum: 28.9.2011 01:09:26

Dobrý večer,

omlouvám se za zdržení, ale rád komunikaci posunu dál. Svou připomínku rozvedu - kompletní textaci petice, prosím, nechte zveřejněnou na centrálním místě u vás, kde je nyní. Pokud chcete informovat, stačí stručný text, kde se dozvíme stručně:

- že instituce KPL protestuje

***** nepřesné, v textu petice se dočtete, že je to akce nejen KPL, proč to psát znovu? (viz mé stanovisko z předchozího mailu k přepisování již napsaného)

- proti čemu protestuje

***** to je řečeno v textu petice, proč to psát znovu? (dtto)

- co navrhuje jako alternativu

***** to je na celý další obsažný článek, na celou sérii článků. Pokud bude zájem, já a mí kolegové jich můžeme poskytnout přehršel. Rychlým hledáním v dnešním spěchu jsem našel (bez ohledu na 100 %-ní relevanci k vaší připomínce) např.:

http://www.klub-pratel-lokalek.cz/news/optimalizace-verejne-dopravy-a-r-35/

http://prch.wz.cz/index_soubory/hejt_pk.htm

http://prch.wz.cz/index_soubory/stvanice.htm

http://www.klub-pratel-lokalek.cz/news/jak-jsme-budovali-kruhovy-objezd/

Uveřejnili byste něco z toho? Jestli ano, nakrmím to do vašeho systému, ale nejdřív bych potřeboval vědět, že to vůbec má šanci projít, ať se s tím nemorduju celé odpoledne zbytečně.

- odkaz na plné znění petice

***** ten v tom článku (= kopii petice) přece je (musí být), aby se tam čtenáři mohli dostat a podepsat ji - viz to modré "podepsat petici" za bodem 5.

- kdo je KPL

***** opraveno, na konci uvedené 4 subjekty jsem upravil tak, aby obsahovaly aktivní odkazy odkazující na jejich www stránky, kde se toto zájemce dočte.

Nemám problém se závěrečným bodem.

***** jakým závěrečným bodem? Nerozumím.

Budu rád, pokud si lidé iniciativu zařadí do kontextu. Podobné požadavky máme i na zájmové sdružení

***** myšleno obecně? Hádám ano, jen mě mate jednotné číslo.

 

Od: Pavel Prchal

Komu: Josef Petrák - ŽelPage

Předmět: urgence

Datum: 4.10. 2011, 22:39

Vazeny pane Petraku,

dostal jste nize uvedeny mail? Muzu pocitat s nejakou reakci?

Pavel Prchal

 

Od: Josef Petrák - ŽelPage

Předmět: Re: dotaz

Datum: 4.10. 2011, 22:56

Dobrý,

chápu, že se Vám asi nechce zpracovat samostatný text, který není obrazem textu petice, nicméně na této podmínce trvám. Chci, aby vyšel text co nejvíce se přibližující formou i rozsahem aktualitě, což současný text nesplňuje. Uznávám, že účast dalších spolků v petičním výboru jsem přehlédl, za to se omlouvám S pozdravem

Josef Petrák

 

Od: Pavel Prchal

Komu: Josef Petrák - ŽelPage

Předmět: Re: dotaz

Datum: 4.10. 2011, 23:27

Vazeny pane Petraku,

z vaseho mailu jsem bohuzel nepoznal, jestli vam ten muj predchozi mail (28.9. 2011, 20:26) dosel a pisete az po urgenci (protoze byste mozna bez urgence uz neodpovedel) nebo jestli vam vubec nedosel. Strucna informace by mi alespon pomohla odhalit pripadny problem s mailovou schrankou.

Vasemu pozadavku nerozumim. Na jake KONKRETNI (tj. chapu-li z vasi vety dobre JEDNE) podmince trvate?

Posledne jste vypsal nekolik bodu, ke kterym jsem se nejak vyjadril nebo jsem se ptal na blizsi vysvetleni a to jsem NEDOSTAL, pritom to casto efektivne spravi nekolik kratickych vecnych vyjadreni bod po bodu napr. zpusobem meho textu za hvezdickami z posledne.

Skutecne nechapu, co je mysleno vetami:

"samostatný text, který není obrazem textu petice, nicméně na této podmínce trvám. Chci, aby vyšel text co nejvíce se přibližující formou i rozsahem aktualitě"

Vety jsou sice cesky, ale obsah mi unika.

To mam tu petici vzit a prehazet v ni slova? Proc porad operujete s pojmem "aktualita"? To, co chci uverejnit, je PETICE. Nejsem student zurnalistiky, nemam rozskatulkovane clanky na pojmy "aktualita" a jine vysoce odborne pojmy charakterizujici typ clanku a k nim vycerpavajici definice, jsem clovek, ktery se ve volnem case snazi pomoct dobre veci a s vasim pozadavkem si proste nevim trady. S timhle proste nedovedu hnout dal a nechapu, proc je takovy problem zverejnit nasi petici.

Mam z toho celeho pocit, ze to proste uverejnit nechcete a ze duvody pro neverejneni jsou uplne jine, ze jde jen o zdrzovaci a odrazovaci taktiku. Tyhle proceduralni problemy spolehlive zabiji jakoukoliv snahu neco zmenit k lepsimu a za par mesicu tohoto dopisovani to uz cele bude pase.

Stejne tak bych cekal, ze na ty me odkazy, co jsem uvedl posledne jako priklad a zaroven namet ke zverejneni, neco odpovite, i kdyby tou odpovedi melo byt jen slovo "ne".

Nebo mi proste napiste, ze to uverejnit nechcete a ja uz psat nebudu, ale chtel bych v tomto pripade slyset alespon jasne slovo a ne cekat, jestli na mail odpovite nebo ne. Aspon tak si predstavuju slusnou komunikaci dvou slusnych lidi, ackoliv jsou tyto me predstavy zrejme nemoderni a prekonane stejne, jako zrejme je nemoderni a prekonane jezdeni vlakem.

Pavel Prchal

 

Od: Josef Petrák - ŽelPage

Předmět: Re: dotaz

Datum: 5.10. 2011, 01:02

Dobrý večer,

odpověd jsem psal v době, kdy jste mi posílal urgenci - tedy, už mi ležela v mailboxu, ale četl jsem ji až po odeslání. K podmíncce - požádal jsem Vás text přepsat do formy a rozsahu aktuality. Uvedené body byly pouze navržená osnova. Celý text petice skutečně nezveřejnímě, což platí i pro zmíněné odkazy - nepamatuji si, jestli magazín ŽelPage někdy převzal jinde zveřejněný text, ale asi se tak nestalo. Aktualita - text pojednávající o něčem aktuálním, obvykle obsahující úvod (perex), který představí prezentovanou informaci plus volitělně další odstavce, které ji rozvinou dále. Přesnou definici po mě, prosím, nechtějtem žurnalistiku jsem nikdy nestudoval. Formu jsem "okoukal" od předchůdců na ŽP. Prosím, tohle nejsou žádné obstrukce, pouze mám konkrétní požadavky bez ohledu na to kdo nebo co publikuje.

Josef Petrák

 

Nikam neposlaný komentář Prchala: Vzdávám to