Je město Moravská Třebová proti železnici?

 

29.9.2014 sepsal Ing. Pavel Prchal

 

Plakát z prosince 2011 (autor neznámý)

 

            Od 1.9.2014 byly velmi částečně obnoveny vlaky mezi Moravskou Třebovou a Chornicemi v podobě 2 párů spojů denně v pracovní dny (jízdní řád v PDF). Ostatní přilehlé úseky na území Pardubického kraje Chornice-Dzbel a Chornice-Velké Opatovice zůstávají dále bez dopravy. Spojení ve směru na Prostějov by se mělo obnovit od prosince 2014, stále však s velmi slabou nabídkou spojů (návrh jízdního řádu v PDF 1 a 2), spojení na Brno vlivem destrukce jízdního řádu ze strany Jihomoravského kraje zůstává ve hvězdách (jízdní řád s PDF před a po destrukci). I když současná politická reprezentace Pardubického kraje hlavně prostřednictvím radního Jaromíra Duška železnici přeje, jakkoli návrat vlaků probíhá zoufale pomalu, od zástupců ne všech měst a obcí se toto dočkává potřebné podpory.

            K návratu vlaků do Chornic jsme se od místostarosty Moravské Třebové Pavla Brettschneidera prostřednictvím sdělovacích prostředků dozvěděli, že je to sice fajn, ale že tady autobusy stačí, že se vlaky asi nevyplatí a že se zase můžou zrušit. Článek nezapomněl omílat obvyklý nesmysl s 3 x dražšími vlaky oproti autobusům - jak to doopravdy je bylo vysvětleno zde. Samozřejmě se přidali s kritikou i "odborníci" ze serveru Želpage, který je znám cenzurou přispěvatelů (odkazy 1 a 2) a jednostrannou podporou dopravních "odborníků" z nepovedeného vrhu Dopravní fakulty ČVUT z Prahy, jimž zřejmě nestačila ostuda (viz kapitola "Co bylo pak?" v tomto odkazu) spojená se zfušovanou "optimalizací" dopravy z konce roku 2011, kterou jejich guru Tomáš Záruba tehdy prováděl a za kterou byl propuštěn. Tentýž pan Záruba chtěl zrušit zastavování vlaků vyšší kvality v České Třebové, což i hlavní viník "optimalizace" tehdejší hejtman Radko Martínek odmítal, a dnes se snaží o projekty na téma zprovoznění "nechtěných drah" s nostalgickými vlaky.

            Pane místostarosto Brettschneidere, potažmo pane starosto Izáku, potažmo ostatní členové vedení města, co vám ta trať udělala, že si od vás zasluhuje takový macešský přístup? Když se v roce 2011 chystalo ze strany Pardubického kraje roztrhání původně ucelené Moravské západní dráhy (odkazy 1 a 2) na 3 zmrzačené tratě a kraj to tutlal, co nejdéle mohl, nestála vám vaše dráha ani za snahu o ni, ani za zmínku v městském zpravodaji distribuovaném za peníze z našich daní do všech domácností s vámi vhodně vybranými informacemi, zato jsme se v každém čísle mohli dočíst sáhodlouhé články o tom, jak město Moravská Třebová potřebuje 3 dálnice, aby nevymřelo. Dozvěděl jsem se, že železnice je věc kraje nebo Českých drah a že ji město ovlivnit nemůže, o státní dálnici to však neplatilo. Kde a v kom se v reprezentaci města vzalo tolik drzosti na tvrzení v městském zpravodaji ze září 2014, že se "město zasadilo o obnovení železniční přepravy osob z Moravské Třebové do Chornic od 1.9.2014"? Já vím, že je před volbami a že zpravodaj slouží hlavně sebechvále osob ve vedení města, ale každé překrucování skutečnosti by mělo mít své meze. Neudělali jste pro tuto trať nic, tak aspoň mlčte a styďte se!

            Uvědomujete si, že kraj-nekraj je Moravská Třebová na všech 3 tratích do Chornic největším městem a tedy by její zájem o fungující trať velmi silně platil a mohl být vyslyšen? Na pardubickou stranu vás jistě nezastoupí (za)koncová Česká Třebová, na jihomoravskou stranu to jistě nebudou (před)koncové Boskovice a na olomouckou stranu to jistě nebude koncový Prostějov, měli byste to být vy. Na co slouží mikroregion Moravskotřebovska a Jevíčska? Za příklad by vám mohlo posloužit mnohem menší město Mšeno, které se o svou trať aktivně snaží, nebo bližší Litomyšl, která alespoň částečně zabránila zrušení vlaků k nim. Nemuseli jste se vymlouvat na to, že vás kraj bude ignorovat, protože hejtmanem byl bývalý moravskotřebovský starosta Radko Martínek, se kterým se jeho spolustraník starosta Izák dobře zná (tykají si a půjčují klíče od radnice).

            Právě teď máte možnost si o vlaky říct, na kraji sedí člověk, který to rád uslyší a kterému to v jeho konání pomůže. Můžete psát sáhodlouhé články do městského časopisu (dám vám noty, jestli nevíte, co psát), máte možnost to hlásit do regionálních novin, které vám to coby oficiálním představitelům města jistě otisknou. Proč se neptáte po dopravě v režimu pondělí až neděle od brzkého rána do pozdního večera s vlaky ne více než 2 hodiny od sebe a ve špičkách častěji s návaznostmi v koncových stanicích a provázaností v chornickém uzlu? Pokud se současný jízdní řád neposílí, hrozí skutečně vlakům časem opět zrušení pro takto uměle vytvořený "nezájem cestujících".

            Ptejte se bývalého starosty, bývalého hejtmana a dnes senátora Martínka, jakými daty o počtech cestujících se řídil, když v roce 2011 po návratu z léčení opakovaně obhajoval rušení vlaků do svého rodiště. Ani po mnoha měsících snažení se mi nepodařilo od kraje žádná smysluplná data získat - viz poslední kapitola tohoto odkazu. Ptejte se, kde jsou ty autobusy, kterými sliboval vlaky nahradit. Ptejte se, proč nejdříve v prosinci 2009 "jeho" kraj zničil jízdní řády tak, aby se vlaky na "nechtěných" úsecích nedalo jezdit - viz jízdní řády v PDF před (1 a 2) a po (1 a 2) destrukci. Ptejte se bývalého krajského radního Jana Tichého na totéž a také na to, proč dnes inkasuje plat krajského zastupitele a do zastupitelstva nedochází. Je tak těžké tam jednou za 2-3 měsíce být a rychle odsouhlasit předložené, jak se za pana Martínka obvykle dělo? Ptejte se dotyčných pánů na to, proč se po následné ostudě vymlouvali na jimi najatou firmu Oredo, s. r. o. (alias pana Zárubu) a ptejte se firmy Oredo, proč se vymlouvala na politické zadání. Ptejte se, kdy České dráhy vrátí do vlaků průvodčí, kdy se konečně postaví slibovaná zastávka v Radkově (aby zdejší občané nemuseli obcházet ten kopec), proč byla v Moravské Třebové zrušena úschovna zavazadel (mé kolo mi neschovají, zato jiné půjčí, což mi není na nic), proč ve stanicích a zastávkách nejsou zastřešené stojany pro kola, proč se mnohde musí čekat na mraze a návštěvu toalety si obstarat poblíž ve křoví (a jestli to nehrozí i Moravské Třebové).

            Čím to, že nikdo za nic nemůže, nikdo nic neřídí a na nic nejsou prostředky, když na ničení (odkazy 1 a 2), mrhání a nesmysly se najde peněz, sil a schopností dost?